HEMEN REZERVASYON YAP
29
May, 2024
30
May, 2024
Created with Sketch. 1 Created with Sketch.
Yetişkin
Created with Sketch. 0 Created with Sketch.
Çocuk

Blog

TARİHE, DOĞAYA, YEREL KÜLTÜRE SAYGI

TARİHE, DOĞAYA, YEREL KÜLTÜRE SAYGI

Türkiye’nin kısmen bozulmamış küçük parçalarından Karaburun giderek bir cazibe merkezi oluyor. Yalnızca bu özel coğrafyanın sevenleri için değil ne yazık ki, son yıllarda gözü doymaz sermayenin bitmek tükenmez bilmeyen iştahıyla…
Yarımadanın doğal yapısını bozan aşırı balık çiftlikleri, aşırı RES yatırımları, taş ocakları, artan imar baskısına direniyor bu coğrafya.
Tarihe, doğaya, duyarlı yaşama saygılı insanların yanında halkın giderek büyüyen katılımıyla Karaburun direniyor.
Bir yandan hukuk mücadelesi, diğer yandan tüm güzellikleri bozan sermayeye karşı direniş büyüyor.
Karaburun Kent Konseyi, Yerel Günden 21 mücadele ediyor.
Bakın Kent Konseyi’nin hazırladığı rapora, hem Karaburun’u anlayın hem de kapıdaki tehlike çanlarını.
İzmir-Çeşme otobanından Karaburun yoluna sapınca, virajlarla dolu bir sahil bandı bizi karşılar. Bu coğrafyayı algılayan ve seven insanlar bu virajlı yolun yarımadayı koruduğunu söylerler. Diğer turizm bölgelerine oranla daha az yapılaşmanın olduğu ve doğal dokunun korunduğu bir bölgedir burası. Ege denizinde başlayan rüzgârın dağılım noktası, Homeros’un sözünü ettiği Rüzgarlı Mimas’tır burası”
Karaburun İlçesi, Mordoğan Beldesi ve 13 köyü, oksijenli havasıyla, tertemiz ve mavinin her tonunu sunan iyotlu deniziyle, biyolojik çeşitliliği, tarihi kültürel dokusuyla, gelişmemiş görüntüsü altında zengin yapısıyla pek çok doğaseverin keşfine açıktır.Yarımada, dağları, tepeleri, yürüyüş parkurları, kanyonları, sessiz gizemli çakıl plajları, sakin, huzurlu atmosferiyle herkesi etkiler.

Asırlık zeytin, çınar, meşe ağaçlarının yanı sıra mevsimine göre doyumsuz kokusuyla nergiz, sümbül, lale, kireklik (katırtırnağı), zılcan çiçekleri insana bir tazelik, dirilik, temizlik sunar. Yarımada Zeytinleriyle ünlüdür. Dalından koparılıp yenen hurma zeytini buraya özgüdür. Köy çeşmeleri, zeytin yağı fabrikaları, camileri, kahveleri, taş yolları, insanları ile size doğallığı, yalınlığı sunar.

Bu bölge organik üretilen ve sağlık için önemli bir besin kaynağı olan enginarın yanı sıra adaçayı, defne, kekik, incir, üzüm, keçi peyniri ve narenciyesiyle ünlü.

Taş Avlu

Taş Avlu Boutique Hotel. Izmir, Karaburun'da harika deniz manzaralı lüks butik otelimizde konaklamanın keyfini yaşa

Peki Siz Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

  29
  May, 2024
  30
  May, 2024
  Created with Sketch. 1 Created with Sketch.
  Yetişkin
  Created with Sketch. 0 Created with Sketch.
  Çocuk